TRABZON YAZARLAR DERNEĞİ KURULDU

TRABZON YAZARLAR DERNEĞİ KURULDU

TRABZON YAZARLAR DERNEĞİ KURULDU

Trabzonlu olarak Trabzon'da yeni bir yazar kuruluşuna daha kavuşmaktan çok mutluyuz. Çünkü: Trabzon Türkiye tarihinde en çok yazar yetiştirmiş şehirlerin başında gelir. Ansiklopedilere bakınız.. Ankara'da ve İstanbul'da Türkiye'yi temsil eden yazarların çoğu rahmetli Peyami SAFA'ya varıncaya kadar Trabzon'ludur. Ölü ve diri (Şu anda sağ olan)  Trabzon'lu yazarların  sayısı -şöyle bir baktım da- Türkiye Ansiklopedilerinde bin beş yüz civarında..

                               

Anadolu'da  ilk matbaa 1868'de Trabzon'da kurulmuş.. Anadolu'nun 2. Gazetesi Erzurum Envâr-ı Şarkiye (Şarkın Nûrları)'den sonra Trabzon Vilâyet gazetesi olarak Trabzon’da çıkmıştır. 1868’den2014'e kadar Trabzon'da dört yüz civarında çeşit (aded değil, çeşit) dergi ve gazete çıkmıştır. Yazarların kütüphaneler dolduran kitapları hariç.. Trabzon’da iki yüz civarında Futbol (spor değil) Derneği takımı varken 3-5 yazar kuruluşu ne ki? Dernekler masasına da sorabilirsiniz… Burası okullar ve Üniversiteler şehri, Kütüphaneler veya yazarlar şehri değil mi.? Kaldı ki gazetecileri de, kitapçıları ve matbaaları da hesaba katmadık.. Eski Trabzon’da boşa para harcama yoktu, şimdi ise çoooook…

                                

Trabzon Türkiye'nin yedi–sekiz kültür şehrinden biriyken şimdi de Büyük şehir stadüsüne girdi.Demek ki: asıl şimdi daha çok yazar lâzım,daha faal yazar kuruluşları gerekli Trabzon’a.. Çünkü: Yazarlar ölümsüzlükten ses alırlar.. Yazarsız tüm toplumlar öksüz kalırlar…

                                

İşte bu düşüncelerle yaklaşık üç yıl önce TRABZON YAZARLAR (BİRLİĞİ)  DERNEĞİ’ni kurduk. Geçici Başkanlığını çok başarılı bir şekilde resmî evraklarını ve kuruluş sürecini tamamlayan Yazar-Şâir ve Trabzon’un Sanatevi kurucularından, Karadeniz Yazarlar Birliği eski başkanlarından İbrahim SAĞLAM bey yürüttü.

 

Yeni kongrede Genel Kurul üyeleri, Başkan İbrahim SAĞLAM Beyin önerisiyle, Mustafa YAZICI olarak şahsımı uygun görerek Başkan seçtiler. Kamuoyu huzurunda hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.. Ve TYD Büyükşehir Trabzon’un resmî tescilli bir Yazar kuruluşu oldu. Trabzon’u her yerde başarıyla temsil edecektir. Bundan hiç kimse kuşku duymasın..

 

Yeni yönetimdeki arkadaşlarla (Mustafa Durmuş, Cemal Aksoy, Lokman Yıldız ve Garip Ayata  ile çok çok önemli işler başaracağız. Bu defa Sadece Trabzon Merkezinden değil, Maçka’dan, Tonya’dan, Beşikdüzü’nden ve daha birçok yerden üye alarak Büyükşehir’e göre çevreye açıldık… Bu kuruluşun pek yakında her tarafta sesi yankılanacak.. Üye olmak için otuz beş civarında  aday sıra bekliyor.. İçinde yazar Profesör ve  yazar Valiler de var.. İşlerimizin hepsi projeli  işler.. Onları  bir başka yazımda konu ettim.. Hepsi birbirinden güzel.. Şimdi den yolumuz açık olsun. Bütün yazarlar camiasına selâmlar, sevgiler, saygılar..

 

 

MUSTAFA YAZICI
   Araştırmacı Yazar