KTÜ RİZE ve GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTELERİ

KTÜ RİZE ve GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTELERİ

KTÜ RİZE ve GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTELERİ

1953 yılı Trabzon ilinde üniversite kurulması için zamanın ünlü ve genç avukatlarından aslen Gümüşhaneli Beşikdüzü nüfusuna kayıtlı Ali Kemal Yılmaz’ın bazı arkadaşları ile birlikte bir araya gelerek 1954 yılında kurmuş oldukları Trabzon’a Üniversite Kurma ve Yaşatma Derneği’nin organizesiyle başbakanlığa verilen bir dilekçe sonrası (KTÜ) Karadeniz Teknik Üniversitesi 20 Mayıs 1955 yılında zamanın Başbakanı Adnan Menderes Hükümeti döneminde bakanlar kurulu kararı ile Türkiye’nin dördüncü  üniversitesi olarak kurularak çok kısıtlı şartlarda eğitim ve öğretime başlamıştı.

Daha sonraki yıllarda KTÜ büyüyüp gelişerek günün şartlarına göre birçok fakültelere, enstitülere, meslek yüksek okullarına kavuşmuştur. Hatta komşu illere de Ordu, Rize, Giresun, Gümüşhane illerine de bağlı fakülteler kurulmuştu.

2005 yılında Beşikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Kalay, Kaymakam Eyüp Sabri Kartal ve ilçe idare kurulu olarak zamanın KTÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özen Bey’den randevu talep ederek ziyaretine gittik. Gidiş amacımız 50 yıllık Beşikdüzü ilçesinin üniversite talebini tekrarlamaktı. Öyle de oldu. İzzet ikram sonrası konuya girildi. Beşikdüzü ilçesinin üniversite talebini söyledik ve Rektör Bey bize şöyle 

söyledi: “Hükümet her ile bir üniversite kuruyor. Giresun, Ordu, Rize, Gümüşhane Üniversiteleri kurulsun rektörlerinin atamaları yapılsın biz kendi başımıza kalalım peşinden KTÜ kendi bünyesinde yeniden bir yapılanmaya gidecek diğer ilçelerimizin de talepleri var. Beşikdüzü ilçesinin talebini o zaman yerine getireceğiz.” dedi ve bizi yolcu etti.

Aradan yıllar akıp gitti. Rize, Giresun, Ordu, Gümüşhane üniversiteleri kuruldu, rektörlerinin ve kadrolarının atamaları yapıldı. Bu illere kurulan yeni üniversiteler kısa zaman içerisinde bugün KTÜ yerinde sayarken KTÜ seviyesine geldiler neredeyse.

 Rize Üniversitesine gittim mevcut binaları, fakülteleri, yerleşkesi, yurt binaları, spor tesisleri,  kampüsü içi dışı göz kamaştıracak seviyelere gelmiş çok keyif aldım. Rektörünün ise Trabzon Şalpazarı nüfusuna kayıtlı Prof. Dr. Hüseyin Karaman olması da bana ayrıca bir heyecan verdi.

Gümüşhane ilinde ve üniversitesinde de çok büyük farklılıkların ve gelişmelerin olduğunu da duyup işitiyorduk. Yolumuz düştüğünde Gümüşhane’nin sarp yamaçlarında çoğunluğu yıkık dökük eski üzerleri çinko örtülü dik çatılı evlerini seyrederek geçip gidiyorduk. Birkaç gün evvel Gümüşhane Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın’ın Trabzon Tonyalı olduğunu bazı  öğrencilerinden, Gümüşhanelilerden öğrendim hocalarını, rektörlerini, üniversitelerini överek anlatıyorlardı. Bazı gazeteci arkadaşlarımız ile Gümüşhane’ye yolumuz düştü gitmişken rektör beye uğrayalım dedik telefonla aradık randevu talep ettik anında kabul geldi ve gittik.

 Yıllardır gelip geçtiğimiz Gümüşhane’nin sarp yamaçları kocaman bir şehir olmuş, her taraf modern okul binaları, öğrenci yurdu binaları,  sosyal alanlar, spor sahaları, yüzme havuzu, fakülteler, parklar, bahçeler, yürüme yolları, sarp kayalık alanlar ağaçlar ile dolmuş. Binaların içerisine girdik bir uzay merkezi gibi teknolojinin son imkânları ile donatılmış, dershaneler, konferans ve tiyatro, çalışma salonları, sınıfları, bilgisayarlı sistemlerini görmeyenlere yazı yazarak anlatması çok zor diyebileceğimiz bir ortam yaratılmış.

Ben İsviçre devletinin arazisinin çok kırık olduğu halde bu dağların arasında kayalık alanlarda yerleşimin nasıl yapıldığını ağaçların arasına evlerin serpiştirilip insan eli ile nasıl bir cennet yaratılmış olduğunu çok merak ediyordum ve ülkem adına imreniyordum. Kızılağaç yaylamda Bozlu köyümde bu mimaride evlerimi yapmak istedim fakat aynı hayalimdeki görüntüyü yeterli olmayan ustalar yüzünden bir türlü veremedim.

Gümüşhane Üniversitesinin kampüs alanını geziyoruz görmüş olduğumuz güzellikler ve manzara karşısında basın mensupları olarak birbirimize bakarak dudak büküyoruz Gümüşhane Üniversitesinin kampüs alanındaki manzara İsviçre’yi de daha şimdiden gerilerde bırakmış bile. Bir metre tarım alanı, bir tek ağaç, bir yeşil ot kesilmemiş, binlerce ağaç dikilmiş, onlarca dönüm arazi dolgu yapılıp yeşillenip çimlendirilmiş, kayalık alanlar dekore edilerek oturma alanları, yürüme yolları, çeşitli parkeler, süslü duvarlar yapılmış, yapılıyor. Mevcut çalışma ortamında beş yıl sonrasını hayal ediyorum müthiş derecede ülkem adına umutlanıyorum.

Rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın Hocamız Gümüşhane vilayetinde sadece araziyi, kayalık alanları kullanmamış havayı da kullanarak arazi yaratmış. Alanını büyütmüş. Yapmış olduğu iş Gümüşhane Üniversitesi Kampüs alanı değil Türkiye’de Dünyada’da ilk olsa gerek Dünyaca ünlü doğacı örgütlerin 

Gümüşhane Üniversitesine mutlaka giderek en büyük çevreci ödüllerini İhsan Hocaya ve çalışanlarına bir an evvel taktim etmeleri gerekir diye düşündüm.

Evet, Tonyalı Profesör Doktor İhsan Günaydın Hoca bu işleri 6 yıl içerisinde yapmış. 35.500 nüfusu olan Gümüşhane iline İİBF, ilahiyat fakültesi, mühendislik fakültesi, turizm fakültesi, iletişim fakültesi, biyoloji fakültesi olarak 6 fakülte, ilçeleri dâhil 8 MYO kurmuş öğrenci sayısını 15.500 rakamına ulaştırmış olduğunu gördük. Üniversitenin daha ta hızla büyüyeceğini öğrendik.

Yetmedi Trabzon Tonyalı gururumuz olan profesörümüz Gümüşhane Üniversitesi bünyesinde organik tarım, organik tavukçuluk ve yumurta üreticiliği, organik mantar üretimi,  bıldırcın ve yumurtasının üretimi, organik sebze üretimi, kongre merkezi binaları, kütüphane, 8 adet (sempozyum) bilgi şöleni salonu yapmış;  26 kitap, çeşitli dergiler,  üniversite gazetesi yayımlayarak üniversitesine, öğrencilerine, Gümüşhane iline Türkiye’ye ışık hizmet verdiğini gördük şahit olduk..

Gümüşhane Üniversitesi 6 yıl içerisinde Rektör Prof. Dr. İhsan Günaydın önderliğinde gelmiş olduğu olağanüstü gelişme aslında Ordu Üniversitesinde, Giresun Üniversitesinde de benzer durumda ancak Giresun ve Ordu Üniversitelerimizi bir sonraki yazıma bırakarak bizim KTÜ’ye geri dönelim ve 2005 yılından bu güne ne yapıldı ona bir kısaca göz atalım.

2005 yılından sonra Giresun, Rize, Ordu, Gümüşhane Üniversiteleri KTÜ’den ayrılarak müstakil üniversiteler oldular bağlı illerini hizmet olarak uçurdular. KTÜ ne yaptı? Rektör Prof. Dr. İbrahim Özen emekli oldu, yerine yeni Rektör Prof. Dr. Süleyman Baykal geldi. Ziyaretine zor da olsa randevu alarak 

12 haziran 2013 günü Beşikdüzü kaymakamı, belediye başkanları ilçe idare heyeti ile gittik. Üniversite talebimizi ilettik. Beşikdüzü MYO’nun bölümlerinin kapatılmamasını hatta 50 yıllık fakülte talebimizin yerine getirilmesini talep ettik. Aynı talepleri diğer ilçelerimizde MYO ve öğrenci yurdunu binalarını 

tamamlayarak eğitime başlanılmasını yılladır bekleyen Tonya ilçemiz, fakülte talebi olan Vakfıkebir, MYO talepleri olan Çarşıbaşı ve Şalpazarı ilçelerimizde istiyorlar, talep ediyorlar. İhtiyaç var dillendiriyorlar. Ancak işler her ne hikmetse Trabzon’da uzun zamandır biraz gevşek yürüyor. Hatta gayret gösteren fakülte –MYO talebi olan ilçeler, Belediye Başkanlarına karşı Rektörlük tarafından  muhalifmiş gibi basın açıklamaları yaparak bizim KTÜ olarak her hangi bir çalışmamız yok anlamına gelen açıklamalar yapılıyor.

 Trabzon olarak son 20 yıla yakın süredir siyaseten gerilerde kaldığımız bariz şekilde ortadadır. Trabzonlu önümüzdeki genel seçimleri iyi değerlendirerek bugün parlamentoda bulunan maalesef başarısız olan tüm milletvekillerini yenilemenin zamanının geldiğinin bilincindedir.

Gümüşhane Rektörü Prof. Dr. İhsan Günaydın ve Rize Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman gibi çalışkan iş bilir genç şahsiyetlerimizi öne çıkartmanın zamanı gelmiştir. Anlaşılıyor ki Trabzon’un Türkiye’nin Prof. Dr. İhsan Günaydın, Prof. Dr. Hüseyin Karaman beylerden alacak çok dersleri var. TBMM’sinin Trabzon kadrosu geçmişte hizmet verenlere teşekkür ederek yenilenmelidir diye düşünülüyor. Önümüzdeki genel seçimi Trabzon iyi değerlendirmelidir. Başka  çaremiz varsa söyleyin lütfen!