BEKİRLİ MEZARLIĞINA KENT KONSEYLERİ İLE ZİYARET

BEKİRLİ MEZARLIĞINA KENT KONSEYLERİ İLE ZİYARET

 

 

 

 

Trabzon Yazarlar Derneğinin ‘’Tarihe bir kitabe de sen kazandır’’ projesi kapsamında 1916-1918 yıllarındaki Trabzon’un Rus işgalinden kaçarak muhacir olan ve çeşitli sebeplerle ölen üç bin kişinin, Ordu ilinin Perşembe ilçesinin Bekirli köyünde yaklaşık dört dönümlük arazideki ‘’Kimsesiz Trabzonlular Şehitliği Mezarlığı’’ çalışmaları proje aşamasına geldi.

                İşin buraya gelmesi için Trabzon Yazarlar Derneği ve Ortahisar Belediyesi Kent Konseyi yönetimleri beşinci defa 09-10-2020 Cuma günü Orduya giderek şehitliğin bulunduğu Perşembe ilçesi Belediyesi kent konseyi Başkanlığı ve Sekreterliği ile yeniden görüştüler. Bir istişare toplantısı yaptılar. Sonra Cuma namazı için şehitliğin bulunduğu eski İpek yolu ve Koçboynuzu yolu üzerindeki Bekirli köyüne gittiler. Şehitliğin bitişiğindeki bulunan camide kılınan cuma namazının ardından cemaat, köy halkı ve camii imamı ile görüştüler. Şehitleri buraya kadın-erkek ayrı ayrı defneden başta Bekirli köyü sakinlerinden olan Fatma ve Hasibe Aydının yaşlı yakınlarıyla röportaj yapıp kayda aldılar. Perşembe belediyesinde günün görüşmelerinin projeye nasıl aktarılacağını istişare ettiler. Daha sonra Ordu Büyükşehir belediyesine giderek Başkan Hilmi Güler Beyin Başdanışmanı Burhan Sakallı Beyle görüşerek projede olması gereken nostaljik-tarihi ve peyzaj tespitlerinin çeşitlerini istişare ettiler. Büyükşehir Belediyesi Başdanışmanı Burhan Sakallı Bey işin proje aşamasına getirilmesine memnun oldu ve bu konuda ne gerekiyorsa yapacağını söyledi Trabzon ve Ordu heyetini tebrik etti. Ordu Büyükşehir belediyesinin proje yapılınca bu şehitliğin tarihe topluma ve turizme kazandırılması için her türlü yardımı yapacakları ve başka katkı yapmak isteyenlerin desteklerinin de kabul edileceğini söyledi.

Başta Fatma ve Hasibe Aydın ninelerimiz ve erkekler savaşta olunca işi devralan nicesi yorgan yüzü ve yatak çarşaflarıyla kefen yapan, mezarları belli olsun diye 2 km boyunca ‘’bileki’’ taşı olarak adlandırılan taşları sırtlayarak kimisinin içinde beş merhumun bulunduğu mezarlara mezar taşı yapan, açlık, kıtlık ve hastalık içerisindeyken bile mezar kazan yine de merhumları İslami usullere göre defnetmeye çalışan kahraman kadınlarımızdır ve onlara teşekkürü borç biliriz.104 yıl önce bizlerin muhacirlerimize ev, aş veren ve ölülerine sahip çıkan başta Ordu Perşembe Bekirli köyü olmak üzere tüm Ordu halkına teşekkür ederiz

                BU İSTİŞARE BULUŞMA VE RESMİ GÖRÜŞMELERİNDE ORDU VE TRABZON HEYETLERİNDE ŞU İSİMLER HAZIR BULUNDU

1-Ordu Büyükşehir Belediyesi Kent konseyi Başkanı Ömer AYDIN

2-Perşembe Belediyesi Kent konseyi genel sekreteri Seyfettin KIZILKENT

3-Trabzon Ortahisar Kent konseyi Başkanı Önder TAŞAN

4-Trabzon Yazarlar Derneği Genel Başkanı Mustafa DURMUŞ

5-Trabzon Ortahisar Kent konseyi Genel sekreteri Yaşar PEKEN

6-Trabzon Yazarlar Derneği Onursal Başkanı ve Tarih ve Kültür Araştırmacısı Mustafa YAZICI

7-Ordulu Tarihçi Hikmet PALA

8-Ordulu Tarihçi Naim GÜNEY

9-Ordulu İş adamı vatandaş Enis AYAR

10- Ordu Perşembe Belediyesi Meclis üyesi Ömer YAVUZ

 

Konu hakkında bilgi verenler

-Erdoğan AYDIN (1894 doğumlu Hasibe AYDININ torunu)

-Tevrat YILDIZ

-Ali ALGÜL (Akşan)

-Cami Dernek başkanı Mehmet ÇAYLAK

-Cami İmamı